Jordania-Petra

Przez setki lat miejsce to było całkowicie nieznane, ukryte przed światem. A o jej istnieniu nie wiedział nikt, poza duchami jego pierwotnych mieszkańców-starożytnego plemienia Nabatejczyków. Te wyryte w pomarańczowych skałach miasto to prawdziwe arcydzieło. Wystarczy pomyśleć, że wszystko, co tam się znajduje zostało stworzone bez użycia rozwiniętych technologii, ciężkiego sprzętu, czy profesjonalnych narzędzi. Dlatego nie bez powodu Petra została wyróżniona i ogłoszono ją jako jeden z siedmiu cudów świata.

Od początku nie narzucaliśmy sobie sztywnego planu ani presji związanej ze szczegółową eksploracją najważniejszych punktów. Po prostu naszym założeniem było przejść się spokojnie szlakiem i zobaczyć wszystko bez pośpiechu. A na naszą korzyść działał fakt że w planie mieliśmy dwudniowe odwiedziny.

GŁÓWNY SZLAK (MAIN TRAIL)
Naszą przygodę z Petrą rozpoczęliśmy od głównego szlaku (Main Trail). Bez owijania w bawełnę, jest to najbardziej popularny szlak i szybko można zdać sobie sprawę, że tłumy turystów będą nam towarzyszyć niemal na całej trasie do największej atrakcji, czyli skarbca Al-Chazna zwanego przez Beduinów Skarbcem Faraona. Całe szczęście, idąc dalej można odetchnąć od takich tłumów, a inne punkty na całej trasie są równie ciekawe i zjawiskowe. Samych szlaków jest o wiele więcej, bo aż 8. I tak naprawdę każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

1.OBELISK TOMB
Niedługo po tym, jak weszliśmy na szlak i przedarliśmy się przez naganiaczy chcących nas namówić na przejażdżkę koniem lub pojazdem doszliśmy do pierwszego ważniejszego punktu. Jest nim Obelisk Tomb, który nie jest spektakularnym arcydziełem, natomiast pozwala wdrążyć się w to, co czeka na nas przez następne kilometry.

2.WĄWÓZ AS SIQ

Przedzierając się przez otwartą przestrzeń docieramy do wąskiego kanionu ciągnącego się przez 1,5 km. Jego ściany sięgają nawet do kilkudziesięciu metrów. Te wąskie przesmyki i wysokie ściany tworzą niesamowity efekt wizualny. Aż ciężko sobie wyobrazić, że to wszystko jest dziełem natury. Te piękne wyżłobienia, kolory, różnorodne formacje skalne. Miejsce to zatrzymało nas na dość długo, nie tylko ze względu swojego piękna, ale i chęci zrobienia perfekcyjnego zdjęcia. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ cała masa ludzi, podążająca do głównej atrakcji musi tamtędy przejść.

3.AL-CHAZNA (SKARBIEC FARAONA)

Dotarliśmy do głównej atrakcji, jaką jest Al-Chazna nazywaną przez Beduinów skarbcem Faraona. Co prawda niewiele ma to wspólnego z prawdziwym Faraonem, lecz nazwa się przyjęła. Ta wykuta w skale piętrowa budowla jest sztandarowym, a zarazem najsłynniejszym zabytkiem Petry. Miejsce to przyciąga dzikie tłumy chcących zobaczyć ten jeden z siedmiu cudów świata. Można różnie odczuć to ogromne zainteresowanie, natomiast jedno trzeba oddać temu miejscu. Naprawdę robi wrażenie!

4.ULICE FASADOWE

Tuż za Skarbcem podążamy w Ulicę Fasad, która ciągnie się przez 0,5 km. W przeciwieństwie do niego miejsce to ma o wiele więcej do zaoferowania. Znajdują się tam 44 grobowce. Jeżeli ktoś chciałby zaciągnąć szczegółowych informacji na ten temat najlepiej byłoby zasięgnąć wiedzy lokalnego przewodnika. Dla nas już samo przejście tej ulicy zrobiło niesamowite wrażenie, w tym mieliśmy możliwość wejścia do niektórych z budowli.

5.TEATR

Kolejnym punktem jest teatr będącym jednym z największych obiektów znajdujących się na całej trasie. Większa jej część została wykuta w litej skale, natomiast odrębnie budowano scenę oraz ścianę zewnętrzną. Teatr mógł pomieścić około 8 tysięcy osób, czyli więcej niż szacowana liczba teatru w stolicy kraju, Ammanie.

SZLAKI PETRY

  • Main Trail – 8km – 3.5-4h – łatwy
  • Al-Khubtha Trail – 3.5km – 2.5-3h – trudny
  • High Place of Sacrifice Trail – 3km – 3.5-4h – trudny
  • Ad-Deir (Monastery) Trail – 2.5km – 2.5-3h – trudny
  • Umm Al-Blyara Trail – 4km – 3.5-4h – trudny
  • Jabal Haroun Trail – 7.5km – 5-6h – trudny
  • Sabra Trail – 10km – 6-7h – średni
  • Al-Madras Trail – 1.5km – 1.5h – średni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *