Indie-Rohtang Pass

Rohtang Pass to przełęcz na wysokości 3978 m.n.p.m. i jest starożytną drogą handlową między mieszkającymi ludźmi po obu stronach przełęczy. Jest to cel wielu motocyklistów, i rowerzystów a osoby udające się w odleglejsze zakątki Kaszmiru również nie przejadą tamtędy obojętnie. Można powiedzieć że wszystko zaczyna się od Manali, stolicy haszyszu i marihuany według miejscowych jednak właśnie od tego miejsca konsekwentnie nabiera się wysokości przez ponad 50 kilometrów a przez ostatnie 20 kilometrów to już nie lada sprawdzian dla silników ciężarówek no i umiejętności kierowców. To pierwsze zweryfikują podjazdy a drugie odcinki gdzie nie ma możliwości przejazdu dwóch pojazdów z naprzeciwka a barierek lub kamiennych bloków chroniących przed runięciem w przepaść brak! Szczególnie w czasie monsunu zdarzają się niespodzianki w postaci osuniętej ziemi, spadających z góry głazów czy wypłukanej do samych kamieni jezdni. Droga przejezdna jest zaledwie od Maja do Listopada co świadczy jak mocno jest niedostępna w mniej sprzyjających warunkach. Generalnie Rohtang Pass nie jest aż tak wybitnie wysoki ani trudny do przejścia pieszo według himalajskich standardów, ale ma zasłużoną reputację jako niebezpieczny z powodu nieprzewidywalnych śnieżyc i zamieci nawet latem.
Najczęściej można spotkać tam ciężarówki jadące z towarami w stronę Kaszmiru.
Na samej przełęczy mieszkańcy okolicznych wiosek prowadzą swoje biznesy od handlu po przejażdżki konne mając nad głowami szczyty nawet 6 tysiączników.

Na tą chwilę rząd stanu Himachal Pradesh zaczął wydawać zezwolenia by ograniczyć przejazd pojazdów w celu zapobiegania zanieczyszczeniom na tym obszarze co ciekawe zezwolenia wydawane co 6 dni i tylko na pierwszych 800 pojazdów benzynowych i 400 pojazdów z silnikiem Diesla.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *