Laos-Stupa Samakkhixay

Odwiedziny w malutkim miasteczku Luang Namtha to idealny pomysł na spokojne zwiedzanie okolicy usłaną w wiele ciekawych miejsc. Jednak w bliskim sąsiedztwie miasteczka warto odwiedzić chyba najważniejszy punkt miasta a jest nią Stupa Samakkhixay. Znana również jako Złota Stupa. Jest to perełka miasta która z dumą prezentuje swoje wdzięki i jest charakterystycznym punktem orientacyjnym Luang Namtha. Znajduje się na wzgórzu i można go zobaczyć z wielu miejsc w mieście. Stupa to wspaniały element architektury sakralnej, który jest zarówno znaczący, jak i estetycznie piękny. Wszystkie elementy ozdobne są wykonane niezwykle starannie a dzięki jej lokalizacji można podziwiać wspaniały widok na miasto otoczone majestatycznymi górami.

Samakkhixay została zbudowana w XVII wieku by upamiętnić więzi między królem Tajlandii i królem Laosu. Natomiast ze względu na jej stan w 2004 roku została postawiona od nowa. Generalnie jest to spokojne miejsce bez tłumu turystycznego. W zacisznym miejscu można usiąść i oddać się spokoju tego miejsca.

Wnętrze świątyni jest skromne bez jakichkolwiek szaleństw. Ogranicza się to do jednego uroczyście ozdobionego ołtarza i kilku elementów wystroju.

Na terenie świątyni można natknąć się na posągi przedstawiające mniejszości etniczne zamieszkujące okolicę Luang Namtha. Widać jak bardzo ważny jest to aspekt wśród zamieszkujących tam ludzi.

Tuż za świątynią można zobaczyć ogromnego buddę w dość nietypowej pozycji bo lezącej. Jednak nie jest to nowatorski posąg bo jest takich wiele na przykład w samym Bangkoku i jest jedną z głównych atrakcji miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *