Iran-Meczet „Shah Cheragh”

Shah-e-Cheragh to jeden z najpiękniejszych meczetów w Iranie.Zarazem jest grobowcem a jego nazwa oznacza „Król Światła” I co potwierdza swoją nazwę wnętrze. A wewnątrz znajdują się nagrobki braci – Amira Ahmad i Mir Muhammada, którzy byli ścigani, a potem zabici w 835 roku, podczas prześladowań Abbasydów. W XIV wieku, królowa Tashi Khatun wzniosła tam meczet i szkołę teologiczną. Po renowacji Shah-e-Cheragh stał się ważnym centrum pielgrzymkowym do miasta Shiraz.

Pojawiłem się przed meczetem i pierwsze co musiałem to oddać wszystko co miałem przy sobie,czyli duży i ciężki plecak to było mi na rękę bo w końcu mogłem od niego odpocząć.Jedynie co wziąłem ze sobą aparat , zastanawiałem się czy ktoś podejdzie do mnie i powie mi że nie można robić zdjęć bo jakby nie patrzeć miejsce publiczne i mógłbym w kadr wcisnąć kobiety, a po drugie święte miejsce dla wyznawców Islamu.Ku mojemu zdziwieniu mogłem robić zdjęcia bez problemu co mnie cieszyło niezmiernie a wstęp .Ale najbardziej chodziło mi po głowie jak inni będą postrzegali moją osobę w środku meczetu czy to nie będzie problemem że wejdę i po prostu będę typowym obserwatorem.Z tym także nie było problemu co lepsze mnóstwo ludzi kiwało mi głową zarazem uśmiechając się takie grzecznościowe przywitanie.Automatycznie poczułem sporo luzu bo wiedziałem że nie będę postrzegany jak intruz lub nieproszony gość.

Wejście do całego kompleksu

Główne wejście do Meczetu

Przed meczetem mnóstwo osób spędza czas z rodziną

 

Gdy wszedłem do środka nie wiedziałem gdzie skupić wzrok bo dosłownie każdy zakamarek był ciekawy i piękny. Ściany oraz sufit w głównej sali osadzane kolorowym szkłem, wszystko robi piorunujące wrażenie.Zobaczcie sami !!!!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *