Droga św. Jakuba

Istniejąca od ponad tysiąca lat droga św.Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela.

Dokładnie zmierza się do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Co istotne nie ma jednej drogi prowadzącej do Santiago. Dróg jest bardzo dużo i prowadzą one nawet z różnych zakątków Europy. Choć bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem że prawdziwa droga powinna zaczynać się zaraz od wyjścia z domu. No tak ale jak ktoś mieszka w tysiącach kilometrów od Santiago to co? Daleko, ale znajdują się tacy ludzie którzy właśnie w taką podróż się wybierają. Zdecydowanie najpopularniejszym szlakiem spośród szlaków jakubowych jest droga francuska. Akurat miałem okazje przejść ten odcinek. Swój start ma na południu Francji w małym miasteczku Saint Jean Pied de Port. Droga zajmuje mniej więcej miesiąc czasu a do przebycia jest około 800 kilometrów. Ze schroniskami na trasie nie ma żadnego problemu. A z niejednego źródła można wyczytać że jest to najbardziej logistycznie rozwinięty szlak. 

Swoją popularność droga św. Jakuba może w jakimś małym procencie zawdzięczać filmowi jaki powstał w 2010 roku opowiadający o prawdziwych wydarzeniach Daniel który ginie w czasie wędrówki a jego ojciec przybywa do Europy po szczątki syna, decyduje się przejść tę drogę za niego.
Oglądałem film i jest świetnie nakręcony trzymając balans między powagą a humorem. 

Swoje kolejne cegiełki dołożyły napisane książki od przewodników po opisanie wszystkich przeżyć ludzi którzy odbyli tą piękną drogę. I w tej chwili na każdym ze szlaków można spotkać dosłownie ludzi z całego świata a nawet ludzi którzy są ateistami lub wyznają zupełnie inną wiarę. 

Znak drogowy zmusza do refleksji

Jedna z wielu dróg prowadzących do Santiago de Compostela

Piękne widoki cieszą oczy każdego dnia. Jednak to co sprawia że droga staje się jedyna w swoim rodzaju jest za sprawą ludzi spotkanych po drodze. Najfajniejsze jest to że idąc dzień po dniu na przemian widuje się ciągle te same osoby. Po kilku dniach można powiedzieć że wszyscy znają się nawzajem. 

W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych np: do Częstochowy droga św. Jakuba przeznaczona jest dla indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany lub poszerzyć swoje horyzonty. Można powiedzieć że każdy idzie w innym celu. Piękne widoki cieszą oczy każdego dnia. Jednak to co sprawia że droga staje się jedyna w swoim rodzaju to ludzie spotkani po drodze. Najfajniejsze jest to że idąc dzień po dniu na przemian widuje się ciągle te same osoby. Po kilku dniach można powiedzieć że wszyscy znają się nawzajem i potrafią zawierać nowe znajomości i trzymać się przez kilka godzin, dni a nawet do końca pielgrzymki razem. 

One Comment on “Droga św. Jakuba

  1. Kolego trzymaj się i powodzenia w dalszych podróżach. Pracowałeś u mnie na dachu i czytam twoje blogi ??????????????

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *